Kód: 2124 |

Extra panenský olivový olej PDO ze Sitie 500ml TOPLOU MONASTERY

199 Kč 219 Kč Sleva 9 % 398 Kč / 1 l
Vyprodáno

Extra panenský olivový olej je vyrobený z oliv druhu Koroneiki z oblasti Sitia z olivovníků rostoucích na východě Kréty po tisíce let. Olivy jsou ve stejný den, kdy se sklidí, lisovány při teplotě maximálně 27 ° C při dvoufázové technologii filtrování bez přidávání vody, což chrání chuť oleje, aroma, barvu a přirodní antioxidanty v tomto lahodném oleji.

Možnosti doručení
Kategorie: Olivový olej
druh oleje: extra panenský
velikost balení: 500 ml
? bezlepkové: ano
Minimální trvanlivost: standardně za více jak 10 dní
Položka byla vyprodána…

Olej se lisuje v oblasti KLÁŠTERA TOPLOU na severovýchodě Kréty, který patří k jedním z nejstarších klášterů na Krétě. Byl postaven ve 14. století na východě Sitie, směrem k palmovému háji zvanému Vai a je největším hradním klášterem na východní Krétě. 

Acidita 0,4. Balení 500ml 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

hero_img3

Klášter Svaté Panny Akrotiriani a Sv. Ioannou tou Theologou Toplou ze Sitie patří do Svaté metropole Ierapetra a Sitie na Krétě. Byl založen během 14. století a je postaven na severovýchodním konci Kréty, mezi krásným městem Sitia a slavným palmovým lesem Vai, vedle mysu Samonion, odkud apoštol Pavel vyplul během své cesty do Říma.

Je to největší a nejpůsobivější opevněný klášter východní Kréty, jemuž zdaleka dominuje propracovaná zvonice. Byla to bezpečná pevnost pro obyvatele z širokého okolí během náročných pirátských náletů ve středověku, ale také v období turecké okupace, která následovala. Z tohoto důvodu měl klášter tu čest vlastnit kánon pro čistě obranné účely. A proto byl klášter pojmenován „Toplou“ po okupaci Sitie Turky.

Klášter byl kulturním a uměleckým centrem a dosáhl svého vrcholu během 14. a 15. století. To je patrné z velkého počtu důležitých byzantských ikon tohoto období, které uchovává. Vysoká vizuální hodnota ikon reprezentuje vysokou úroveň vzdělání mnichů kláštera, kteří hráli důležitou roli při zvyšování kulturní úrovně renesanční Kréty v letech benátské okupace.

Klášter byl během ničivého zemětřesení v roce 1612 zcela zničen a díky darům benátského senátu za pomoci dvou významných benátských rodin provincie Sitia, Cornari a Mezzi byl rychle přestavěn do dnešní podoby pod dohledem správce, opata Gabriela Pantogalose. Panství kláštera bylo udržováno a rozšiřováno, s hlavními kulturami oliv, vinic a obilí pro potřeby mnichů a mnoha dělníků.

Dnes je Svatý klášter Toplou kompletně zrekonstruovaný a restaurovaný a je jednou z nejdůležitějších kulturních památek Řecka. Jeho poklady (sbírky přenosných ikon a dědictví, rukopisy a vzácné knihy, rytiny a měděné rytiny atd.), nesmírně kulturní hodnoty jsou uchovávány a často vystavovány a přitahují mnoho poutníků - návštěvníků nejen z Řecka, ale i také ze zahraničí.

slideacropedvaKlášter, který se řídí tradicí mnoha staletí a se zemědělskými zkušenostmi otců, vede v ekologickém zemědělství k vinicím a olivám a přispívá tak k ochraně přírody a ochraně přírodního prostředí, jak učí řecká pravoslavná církev. Klášterní komplex je obklopen vinicemi a olivovými háji a vše, co se produkuje, je ekologické bez použití chemických pesticidů, nebezpečné pro lidi i pro životní prostředí. Koneckonců, strava mnichů je založena výhradně na nezpracovaných potravinách a nápojích, které pomáhají při každodenní zdravé výživě, zejména ve dnech půstu.

Klášter je známý po celém světě svými bioprodukty, vínem a olivovým olejem s historickou značkou „Toplou“. Má moderní vinařství a lihovar, který zpracovává organické hrozny svých vlastních vinic a vyrábí vína a tradiční pálenku z hroznů zvanou tsikoudia (raki). Paralelně po mnoho let vede úsilí o ekologické pěstování oliv a produkci mezinárodního oceňovaného olivového oleje Sitia s chráněným označením původu PDO.

V Greek Marketu můžete i Vy nyní ochutnat extra panenské olivový oleje Toplou od společnosti BIO SITIA, stačí si vybrat :-)