Není ten česnek zkažený? Co je černý česnek?
Pod kontrolovanou teplotou a vlhkostí se řecké odrůdy česneku nechají karamelizovat pomalu po dobu 40 dnů a díky tomu česnek změní barvu a získá zvlášť chutné vlastnosti, ale také antioxidační a léčivé vlastnosti. Po dokončení karamelizace se stroužky česneku ručně odlupují a vyberou se pouze ty nejkvalitnější. Černý česnek, který byl již zařazen mezi „superpotraviny“, získal díky svým antioxidačním vlastnostem pozitivní ohlasy v gastronomii a v oblasti zdravého stravování. Vyrábí se z bílého česneku, poprvé se objevil v Japonsku, Koreji a Thajsku a v posledních letech se rozrostl na Západ a zejména do USA. Má dvojnásobnou antioxidační sílu než bílý česnek a nabízí tělu spojence v boji proti volným radikálům. Antioxidanty jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému, prevenci, opravu poškození lidského těla a potlačuje stárnutí. Volné radikály poškozují buňky a vedou k srdečním onemocněním, Alzheimerově chorobě, oběhovým problémům, revmatoidní artritidě, rakovině a dalším chronickým stavům.
S-allyl cystein je složkou čerstvého česneku a derivátu aminokyseliny cysteinu, který se nachází v mnohem vyšších koncentracích v černém česneku a má se za to, že pomáhá snižovat cholesterol a předcházet rakovině. S-allyl cystein pomáhá zlepšit vstřebávání česnekového alisinu z těla. Alisin je rozpustný v tucích, zatímco S-allyl cystein je rozpustný ve vodě, čímž chrání tělo před infekcemi. Černý česnek obsahuje až čtyřikrát vyšší koncentrace prospěšných složek, jako jsou draslík, sodík, hořčík, vápník, ale také ve vodě rozpustné aminokyseliny. Pomáhá při zlepšení krevního tlaku, hladiny cholesterolu a krevního oběhu a má antimikrobiální, antibiotické, protizánětlivé a antifungální vlastnosti. Nedávný výzkum poukázal na protirakovinné vlastnosti a zmírnění Alzheimerovy choroby, čímž se černý česnek dostal do popředí zdravého stravování. Díky jemnosti černého česneku, která je výsledkem procesu zrání a přeměny složek z tuku rozpustného na rozpustný ve vodě, je trávení snazší, nicméně si zachovává své vlastnosti z hlediska regulace krevního tlaku. Důležitým detailem je, že charakteristická vůně česneku téměř zmizí při konzumaci za syrova na rozdíl od klasického bílého česneku.
Proč černý česnek?
Kromě barvy se černý česnek liší také texturou a chutí. Díky procesu zrání se textura mění z tvrdé na měkkou, černý česnek je sladší a má nízkou kyselost, přičemž si zachovává lehkou lahodnou česnekovou příchuť. Chuť se stává složitou a zajímavou, protože přidává tóny kávy, melasy a lékořice. Chuť, kterou dává, když jej přidáte do receptu, je zcela odlišná od chuti běžného česneku, zůstává pouze známá česneková dochuť, která je v případě černé obzvláště delikátní a jemná.
Kde černý česnek používat?
Teoreticky se dá použít tam, kde se používá běžný česnek, ale působivou vlastností černého česneku je, že se hodí stejně dobře do slaných i sladkých jídel. Je vhodný pro marinády, těstoviny, rizoto, dresinky na saláty, do jogurtu, ale dobře se kombinuje také s čokoládou! Celkově lze hlavičku černého česneku použít v pestu na omáčky na těstoviny nebo na rizoto, do sendviče nebo hamburgeru, do dresinku na saláty, na tzatziki, ale také na omáčky k masu. Med s česnekem dokonale ladí k sýrům a uzeninám, spolu s majonézou nebo hořčicí skvěle dochutí sendvič nebo hamburger a úžasně funguje v krustě na grilovaném masu nebo na rybách. Kaviár z černého česneku bude dávat odlišný rozměr jednohubkám nebo i sushi a navíc výsledek na talíři bude vypadat fantasticky.